Zlatna utica vinove loze, poznata i pod francuskim nazivom Flavescence dorée (FD), smatra se jednom od najdestruktivnijih bolesti vinove loze u Europi. Jedan od osnovnih razloga za ovu tvrdnju je taj da se u vinogradima u kojima se pojavi brzo širi i vrlo brzo poprima razmjere epidemije, pricinjavajuci velike štete u gubitku groda i trajnom gubitku zaraenih trsova.
Prikazana je geografska distribucija americkog cvrcka u Hrvatskoj, pregled potencijalnih biljaka domacina, biologija i ekologija, uloga u epidemiologiji zlane utice te mjere njegova suzbijanja.
Obvezno suzbijanje zlatne utice provodi se prema Naredbi objavljenoj u Narodnim novinama broj 7/13. Suzbijanje americkog cvrcka insekticidima provodi se u periodu od mjesec dana nakon pojave prvih licinki kako bi se sprijecio prijenos fitoplazme. Suzbijanje licinka americkog cvrcka na podrucju Hrvatske uglavnom se provodi u drugoj polovici lipnja, drugo tretiranje se provodi pocetkom srpnja. Trece tretiranje americkog cvrcka obvezno je provoditi u rasadnicima krajem srpnja dok se u proizvodnim vinogradima provodi ukoliko je zabiljeen odrasli oblik na utim ljepljivim plocama. U vinogradima gdje izostaje zaraza fitoplazmom zlatne utice, preporuca se primijeniti jedno tretiranje insekticidom na pocetku srpnja s ciljem smanjenja populacije americkog cvrcka. Preporuca se provoditi tretiranja sredstvima za zaštitu bilja na osnovi tiametoksama, imidakloprida, klorpirifosa + cipermetrina, esfenvalerata i deltametrina.